OLej w silniku

Awatar użytkownika
darekcz
Posty: 192
Rejestracja: 01 lut 2022, 10:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

OLej w silniku

Post autor: darekcz »

Czeka minie wymiana oleju, poprzedni właściciel zalał go castrol EDGF LL 5W/30 i wymiana co 15 tyś. Lepiej zostawić ten sam olej tylko częściej wymieniać co 10tyś. Czy zmienić na zalecany przez producenta?
Awatar użytkownika
darekcz
Posty: 192
Rejestracja: 01 lut 2022, 10:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: OLej w silniku

Post autor: darekcz »

Pojechałem na wymianę i mechanik powiedział że castrol edge 5w/30 to dobry olej i jak był taki wlany to żeby nie zmieniać na inny. Na kolejne 10tys. spokój.
19bartex83
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2023, 09:23

Re: OLej w silniku

Post autor: 19bartex83 »

Odkopie trochę temat.
Jako nowy użytkownik KJ chciałbym zrobić serwis pozakupowy. Do tej pory poprzedni właściciel zalewał olej Mobil'a 5w30, a w instrukcjach zalecany przez producenta to 10w40. Ktoś podpowie czy jest sens zmiany na ten drugi czy zostać przy starym ? Jaka jest różnica pomiędzy olejami AMSOil (signature series vs european car formuła vs OE) poza ceną ? Jest coś równie dobrego jak AMSOil w trochę niższej cenie ??
Awatar użytkownika
darekcz
Posty: 192
Rejestracja: 01 lut 2022, 10:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: OLej w silniku

Post autor: darekcz »

Mieszanie olejów o różnych lepkościach w najgorszym wypadku uszkodzi silnik Twojego auta, a w najlepszym – przyczyni się do znacznego podniesienia kosztów eksploatacyjnych. Oleje 5W30 i 10W40 są zupełnie inne – nie nadają się więc do mieszania. Ja w instrukcji którą dostałem z autem jest podane że ma być 5w30, fabrycznie stosują MOPAR, ale ponoć to nie jest konieczne. Tyle z mojej wiedzy.
WieRcik
Woźny
Posty: 936
Rejestracja: 11 mar 2018, 19:40

Re: OLej w silniku

Post autor: WieRcik »

Zgłębiając temat to w specyfikacji Mopara 5W30 to był olej mineralny, nie wiem jak to teraz tam wygląda, do 3.7 leję 10W40 od Valvoline albo LiquMolly, o niebo lepsza kultura pracy silnika na zimnym, no i nie "dzwonią" popychacze.
Obrazek
ODPOWIEDZ